Aktuālā situācija SME Aisle projekta īstenošanā | noderīgi materiāli par Āfrikas Dienvidu reģiona valstu biznesa vidi

Aktuālā situācija SME Aisle projekta īstenošanā  noderīgi materiāli par Āfrikas Dienvidu reģiona valstu biznesa vidi

Kopš 2018. gada MASOC, sadarbojoties ar LTRK un projekta partneriem no Somijas un Igaunijas, aktīvi piedalās ES finansētā projektā SME Aisle, kura mērķis ir veicināt Centrālā Baltijas reģiona uzņēmumu eksportu uz Āfrikas Dienvidu reģionu, fokusējoties uz Namībiju kā “ieejas punktu” šo valstu tirgos.

Projekta gaitā, līdz šī gada pavasarim, 13 Latvijas uzņēmumi, no tiem 5 MASOC biedru uzņēmumu pārstāvji bija mērojuši tālo ceļu uz Āfrikas dienvidiem, lai izpētītu iespējas, ko piedāvā šo valstu tirgi, prezentētu savus produktus un tehnoloģijas, lai atrastu jaunus sadarbības partnerus.

Izpētot iespējas un pieprasījumu, uzņēmumiem Namībijā tika piedāvāti daudzi nozīmīgi projekti, saistīti ar zivju pārstrādes tehnoloģijām un iekārtām, sāls ieguves vietu tehniskā aprīkojuma piegādi, ostas celtņu modernizāciju, kā arī saules enerģijas paneļu piegādi un uzstādīšanu.

Diemžēl, Covid -19 izraisītā krīze šobrīd uz laiku ir apturējusi vairākus iesāktos projektus, jo līdzīgi kā citās valstīs, arī Namībijā tiek pārskatītas prioritātes preču un pakalpojumu importā.  Arī šogad ieplānotie pavasara un rudens uzņēmēju grupu braucieni uz Namībiju ir atcelti, cerot, ka līdz nākamajam pavasarim situācija normalizēsies un B2B tikšanās, kas ir ļoti svarīgas attiecību izveidošanā un uzturēšanā Āfrikā, atjaunosies.

Viens no Namībijas ekonomikas balstiem – tūrisma industrija ir smagi cietusi, tomēr valstij ir arī citi resursi – zivis un derīgie izrakteņi, tostarp urāns, zelts un dimanti, kas ļauj ekonomikai pārvarēt šodienas izaicinājumus un dod pamatu cerēt uz pieprasījuma palielināšanos pēc krīzes.

Arī mūsu Asociācijas uzņēmumi nav atteikušies no plāniem un projektiem Namībijā, Dienvidāfrikas Republikā un Zambijā, vien atvēlējuši ilgāku laiku to īstenošanai. 

Āfrikas iespējamo eksporta valstu sarakstu ir papildinājusi Zambija – valsts, kas robežojas ar Namībiju un ir slavena ne tikai ar Viktorijas ūdenskritumu, bet arī kā viena no vadošajām valstīm pasaulē vara ieguvē.  Pirms gada, projekta ietvaros ar ceļojumu uz Zambiju, tika uzsākta šī tirgus izpēte.  Nesen, mūsu projekta partneri LTRK ir parakstījuši sadarbības memorandu ar līdzīga profila organizāciju Zambijā, tādējādi ieliekot pamatus turpmākajai sadarbībai un iespējai eksportēt Latvijas produktus un iekārtas arī uz šo valsti.

Projekta SME Aisle īstenošana tika plānota līdz 2021. gada maijam, tomēr Covid krīzes rezultātā, Centrālās Baltijas (CB) sekretariātā ir iesniegts pagarinājuma pieprasījums uz 9 mēnešiem, līdz 2022. februārim.

Ņemot vērā to, ka daudzi Latvijas uzņēmumi ir pārskatījuši savus eksporta plānus, daži projekta dalībnieku uzņēmumi, vismaz ceļojumu ierobežojumu periodā, Āfrikas vietā koncentrēsies uz ES valstīm, tādēļ ir parādījusies iespēja dalībai projektā pieteikties jauniem uzņēmumiem, kuriem interesē Āfrikas valstu tirgi un to apguve.

Pirms iesaistes ir svarīgi izvērtēt, cik lielā mērā uzņēmuma piedāvātais produkts vai tehnoloģijas varētu atbilst Āfrikas reģiona vajadzībām, kā arī, kādā veidā varētu notikt piegāde, uzstādīšana un apmācības, ja nepieciešams. Jautājumu un konsultācijas nepieciešamības gadījumā esat laipni aicināti sazināties ar MASOC Starptautisko projektu vadītāju Daini Rāceni (dainis.racenis@masoc.lv; +371 2754 3457)

Zemāk skatāmi projekta ietvaros izveidoti materiāli angļu valodā par Āfrikas Dienvidu reģiona valstu biznesa vidi:


Atgriezties uz sarakstu