SIA „MAŠĪNBŪVES KOMPETENCES CENTRS” pētījumu īstenošana (aprīlis - jūnijs 2020)

SIA „MAŠĪNBŪVES KOMPETENCES CENTRS” realizē projektu „Mašīnbūves Kompetences centra izveide”, id. Nr. 1.2.1.1/18/A/008 saskaņā ar 10.05.2019. noslēgto Līgumu par Eiropas Savienības fonda projekta īstenošanu Nr.1.2.1.1/18/A/008.

Laika posmā no 2020.gada aprīļa līdz jūnijam pētniecības projektos paveiktais:

1.1

SIA “PERUZA” īstenotajā pētniecības projektā “Procesa izpēte un prototipa izveidošana sadzīves atkritumu tūlītējas dalītas šķirošanas konteinerstacijai ar lokāli un attālināti vadītu robotmanipulatoru pielietojumu un izvietojumu daudzdzīvokļu māju pagalmos” 2020.gada otrajā ceturksnī veiktas šādas darbības:

  • aktivitātē “Rūpnieciskais pētījums”: Polimēru materiālu atpazīšanas pētījumi pēc to atstarošanās īpašībām NIR (Near InfraRed) spektra daļā.

Polimēru materiāli ir vērtīga otrreizēja izejviela, taču tikai tad, ja tie nav sajaukti savā starpā. Īpaši izaicinoši ir ātri atšķirot caurspīdīgus polimēru materiālus, tādus kā PET, PET-G, PET sheet, PC, PVC. Pētījumos atklāts, ka pietiekami precīzi un ar saprātīgām izmaksām šo uzdevumu var veikt izmantojot hiperspekrālās kameras, kas analizē noteikta garuma gaismas starus tuvu infrasarkanajam spektram, kas atstarojas no materiāla. Pētījumu rezultātā ir veikts iepirkums, lai 2.aktivitatē “Eksperimentālā izstrāde” šo risinājumu ieviestu iekārtā. Attēlā parādītas histogrammas, kuras redzamas spektrālo līniju atšķirības, kas var palīdzēt korekti atpazīt dažādus polimēru materiālus.

  • aktivitātē “Eksperimentālā izstrāde”: Datorizētas robotizētas iekārtas risinājuma prototipa konstruēšana un izgatavošana

Lai izmaksu efektīvi un sekmīgi veiktu sadzīves atkritumu šķirošanu tuvu to radīšanas vietai, ir jāizveido efektīvs piemērots robotmanipulators. Esošie tirgū pieejamie manipulatori ir veidoti precīzāku uzdevumu veikšanai, tāpēc tie ir salīdzinoši dārgi. PERUZA izstrādā datorizētas robotizētas iekārtas risinājuma prototipu, kas tieši atbilstu uzdevumam. Ir izveidots un sekmīgi izmēģināts prototips, lai noskaidrotu, ka tā konstrukcija ir mehāniski darboties spējīga. Tālākā darbā ir jāstrādā pie nepieciešamo satvērējmehānismu izveides un pilnveides.

1.2

Projekta “Mašīnbūves kompetences centrs” ietvaros SIA “DINEX LATVIA” 2019. gada 1.jūnijā uzsāka pētniecības projekta Nr. 1.2 “Saliekamā tipa konduktoru izstrāde” īstenošanu. 2020.gada otrajā ceturksnī izpētīti ražošanā pieejamie konduktori, konduktoru attīstības sadalīšana pēc operācijām. Ražošanas konduktoru elementu sadale un specifikācijas sastādīšana. Sagatavoti 3D modeļi locīšanas, zāģēšanas un metināšanas konduktoriem. Uzsākta konduktoru salikšanas un izjaukšanas tehnoloģijas testēšana.

1.3

SIA “GRANĪTS pētniecības projekta Nr. 1.3. Sabiedrība ar ierobežotu atbildību "GRANĪTS" “Jauna ražošanas tehnoloģiskā procesa izstrāde un testēšana reālā darbības vidē SIA “GRANĪTS” ražotnē” ietvaros laika posmā līdz 30.06.2020. turpinās darbs pie 1,25 mm biezas “šķībās“ eņģes izgatavošanai nepieciešamās štances prototipa izstrādes, kā arī turpināts darbs pie iepakošanas iekārtas prototipa izgatavošanas.

Tāpat tika uzsākts darbs pie 2.00 mm biezās “plakanās” eņģes rasējumu izstrādes.

1.6

2019.gada novembrī uzsākts SIA “Preco” pētījums “Augstas ražības, slēgta tipa lentas transportieru ar aspirācijas sistēmu prototipu izstrāde SIA “Preco””. Izstrādāts slēgta tipa lentas transportiera dizains, konstruktīvi un fizikāli aprēķini un rasējumu komplekts.

2.1

AS “KEPP EU” un SIA “Procesu analīzes centrs” īstenotā pētniecības projekta 2.1 “Procesu izpēte un optimizēta elektronu stara sildītāja izstrāde augstas tīrības pakāpes materiālu ražošanai” turpinās darbs pie elektronu staru sildītāja konstrukcijas izmaiņas. Izstrādāts izstrādājuma konstrukcijas modelis ar integrētu gāzes dinamisko logu. Tika izstrādāta pirmā darba rasējumu versija. Zīmējumi ir pārbaudīti un nosūtīti pārskatīšanai, lai novērstu aizrādījumus.

Gatavojoties magnētiskās separācijas bloka pārbaudei, ir uzlabota procesa vadības sistēmas darbība, jo īpaši, ir nomainīti vairāki elementi: vadības plāksne, vadības un vakuuma vadības sensori. Tika optimizēta membrānas konstrukcija, siltumizolācija un vakuumēšanas tehnoloģija, pirms procesa tika ieviesta siltumizolācijas papildu tīrīšana.

Partneri (SIA PAIC) ir izstrādājuši magnētiskās separācijas bloka matemātisko modeli. Balstoties uz modeli, tika optimizēti magnētiskās separācijas bloka elementu izmēri. Dokumentācija tika nodota konstruktoram, lai izstrādātu projektēšanas dokumentāciju magnētiskās separācijas bloka ražošanai. Tika uzskatīts par nepamatotu izgatavot atsevišķu magnētiskās separācijas bloku. Tā vietā bloks tiks iekļauts jaunā sildītāja konstrukcijas modelī un darba rasējumos.

Ir paveikti 5 kristālu audzēšanas procesi un ieplānoti vēl 4, lai pirms magnētiskās separācijas bloka lietošanas iegūtu pamatinformāciju par sistēmas sasniedzamām īpašībām.

2.3

SIA “Skonto Concrete Cladding” īstenotā pētniecības projekta 2.3 “Metāla rāmja izstrāde ķieģeļu imitācijas plātņu stiprināšanai” līdz 2020.gada jūnija beigām  izpētīta literatūra par veidņu un šuvju izgatavošanas izpēte ķieģeļu raksta dizaina nodrošināšanai. Apzināti iespējamie veidņa izgatavošanas materiāli. Veikti testi izmantojot dažādas šuvju masas, lai iegūtu masu ar labāko adhēziju ar GRC. 

3.2

SIA “UAVFACTORY” īstenotā pētniecības projekta “Pingvīna C bezpilota lidaparāta optimizācija produkta attīstībai” ietvaros 2020.gada 2. ceturksnī tika veikti šādi projekta darbi:

  • Atbilstoši uzdevumam un uzstādītajiem mērķiem izstrādāti un saražoti testa lidaparāti: viens ar fiksētu degunu un divi funkcionāli prototipi. Tiek veikti testi gan testa lidojumos gaisā, gan atsevišķu mezglu testi uz zemes ražotnē, laboratorijā.
  • Tiek apkopoti testu rezultāti un veiktas izmaiņas lidaparāta konstrukcijā.
  • Testa laikā sasniegts 20 stundu ilgs lidojums, tupinās darbs pie lidojuma laika palielināšanas.
  • Pabeigts darbs pie degvielas tvertnes, degvielas sistēmas un sūkņa moduļa, modulis gatavs ražošanai.
  • Turpinās darbi pie dzinēja integrācijas un citu mezglu projektēšanas atblīstoši laika grafikam.

3.3

SIA “Rail Systems” pētījuma “Jaunas dzelzceļa platformas konstrukcijas izgatavošanas tehnoloģiskā procesa un prototipa izstrāde puspiekabju un konteineru uzkraušanas/nokraušanas nodrošināšanai un pārvadāšanai” ietvaros 2.starpposmā izstrādāja detalizētu eksperimentālās vagonu platformas tehnisko dokumentāciju.

Izstrādi veica SIA “RAIL SYSTEMS” darbinieki. Tehniskā dokumentācija tiks izmantota pilna mēroga eksperimentālās platformas prototipa izgatavošanai.

4.1

SIA “ROBOEATZ” un SIA “MAK IT” īstenotā pētniecības projekta “Robotizētas ēdienu pagatavošanas iekārtas izstrāde” ietvaros 2020. gada 2.ceturksnī turpināti funkcionālā prototipa konstrukciju darbi, pētot salāgošanas iespējas ar esošajām komponentēm, veicot uzlabojumus efektivitātes palielināšanai, kā arī testēta saderība.

Veikta komunikācijas principu izstrāde automatizācijas sadaļai un informācijas un komunikācijas tehnoloģiju platformas sasaistes pētniecības darbi un risinājuma izstrāde.

4.2

SIA “PERUZA” un SIA “WeAreDots” īstenotā pētniecības projekta “Kompaktu robotmanipulatoru konteineršūnu izstrāde neviendabīgu objektu apstrādei” ietvaros laika posmā no 01.04.2020. – 30.06.2020. abi projekta partneri realizēja 2.aktivitāti “Eksperimentālā izstrāde”.

Iepriekšējā periodā WeAreDots (DOTS) izveidoja mašīnmācīšanās apstrādes plūsma (t.sk. apmācības /validācijas /testa kopu ieguvi, apmācību un pārbaudi, cilvēku un mākslīgo aģentu sniegto koriģējošo signālu iestrādi turpmākā apmācību un novērtēšanas procesā) robotmanipulatora darbināšanas vides konteksta izguvei, izmantojot 1.posmā identificēto sensoru datus un nodrošinot robotmanipulatora operatīvās vadības signālu ģenerēšanu. Diemžēl COVID-19 ierobežojumu dēļ pētījuma dalībniekiem bija liegts ierasties birojā klātienē, tāpēc pārskata periodā nav veikti pētniecības un attīstības darbi.

PERUZA veica mehānisko un mehatronisko sistēmu pilotvarianta montāžu un testēšanu sadarbībā ar galveno vadošo sistēmas datoru un attālinātiem operatoriem. Darbi turpināti, izveidojot karuseļveida pārvietošanas platformu, kas iepakojumus, ko identificējusi WeAreDots atpazīšanas sistēma, nogādātu attiecīgos konteineros.

4.3

SIA "AB METAL" un SIA "Astra prima" īstenotā projekta “Inovatīva mugurkaula starpskriemeļu diska implanta un tam paredzēto instrumentu, kā arī retraktoru izstrāde retroperitoneālai pieejai mugurkaula ķirurģijā” ietvaros 01.04.2020.-30.06.2020. tika tālāk attīstīts mugurkaula starpskriemeļu diskam paredzēto instrumentu dizains. Ir uzražoti instrumentu prototipi.

4.4

2019.gada oktobrī uzsākts SIA "AB METAL" un SIA “MarTo Logistis” pētījums “Modulāro skeletona kamanu izstrāde”. 01.04.2020.-30.06.2020. pilnveidotas modulāro kamanu vizualizācijas un rasējumi. Izstrādāti dažādas konfigurācijas un materiālu kamanu komponenšu prototipi un analizēti veikto testu rezultāti.

4.5

Uzsākts AS “KEPP EU”, Latvijas Universitātes un AS “ALFA RPAR” pētījums “Tehnoloģiskie pētījumi un silīcija ražošana ar diametru līdz 100 mm izmantošanai vājstrāvas un lieljaudas mikroelektronikas cietvielu ierīcēs”. 2020. gada aprīlī – jūnijā augstfrekvences ģeneratorā FZ1510 neatdzesēti kondensatori ir aizstāti ar atdzesētiem un ir uzlaboti vairāku elementu darba apstākļi. Tika veikts jauns kondensatora bateriju aizsargnorobežojums, jo rekonstrukcijas laikā vecais tika salauzts. Uzlabota vājstrāvas kabeļu aizsardzība pret ģeneratora magnētisko lauku. Pašu spēkiem rekonstrukcijas izmēģinājums noritēja apmierinoši.

Labarotorisks process monokristālu audzēšanai no pjedestāla. Ir izstrādāta piedziņa sildīšanas elementu stāvokļa kontrolei. Partneri (Latvijas Universitāte) ir uzlabojuši sagatavotā procesa matemātisko modeli monokristālu audzēšanai no pjedestāla. Lai palielinātu darba efektivitāti, tika aprēķināta kondensatoru kapacitāte darbībai noteiktā frekvencē, tika uzlabota ģeneratora atgriezeniskā ķēde.

Ir uzsākta tehnoloģiskās līnijas ekspluatācija, lai veiktu palīgdarbības un kontroles darbības silīcija monokristālu ražošanā pilnā apmērā.

4.6

Uzsākts SIA “ROBOEATZ” un SIA “MAK IT” pētījums “Uz indukcijas sildīšanas bāzes veidota suvide iekārta ar telemetrisku parametru nolasīšanu”. 2020. gada 2.ceturksnī veikti jauna tipa caurplūdes sildīšanas iekārtas testi speciāli tam izveidotā stendā. Principiālās konstrukciju uzbūves rasējumu izstrāde.


Atgriezties uz sarakstu