SIA „MAŠĪNBŪVES KOMPETENCES CENTRS” pētījumu īstenošana (janvāris - marts 2021)

SIA „MAŠĪNBŪVES KOMPETENCES CENTRS” realizē projektu „Mašīnbūves Kompetences centra izveide”, id. Nr. 1.2.1.1/18/A/008 saskaņā ar 10.05.2019. noslēgto Līgumu par Eiropas Savienības fonda projekta īstenošanu Nr.1.2.1.1/18/A/008.

Laika posmā no 2021.gada janvāra līdz martam pētniecības projektos paveiktais:

1.1. SIA “PERUZA” īstenotajā pētniecības projektā “Procesa izpēte un prototipa izveidošana sadzīves atkritumu tūlītējas dalītas šķirošanas konteinerstacijai ar lokāli un attālināti vadītu robotmanipulatoru pielietojumu un izvietojumu daudzdzīvokļu māju pagalmos” 2020.gada ceturtajā ceturksnī veiktas šādas darbības:

Eksperimentālās izstrādes gaitā ir izveidots vienkāršots atkritumu šķirošanas iekārtas prototips, sākotnēji tā konstrukciju pārbaudot ar datorsimulācijas palīdzību. Veikta vienkāršota manipulatora konstrukcijas datorsimulācija, izgatavošana pielāgotā veidā un uzsākta iekārtas trenēšana atkritumu efektīvai atdalīšanai.
Nākamajās prototipa versijās ir jāuzstāda virkne sensoru, kas mērīs celšanas – vilkšanas slodzes, lai pasargātu manipulatoru no saliekšanās, ka arī lai elastīgi vadītu manipulatora vilkšanas kustības zig-zag trajektorijā, kas var palīdzēt atbrīvot objektu, kas ir daļēji apsegts un piespiests.
Datorredzes moduļa attīstības sadaļā ir savietotas divas kameras, kas sinhroni uzņem uz konveijera lentas sabērtas atkritumu masas attēlus, izolē atsevišķus objektus attēlos katra savā darbības diapazonā, tad to projicē uz koordinātu tīkla, lai piešķirtu objektiem koordinātes, kurp nosūtīt manipulatoru.
Objektu korektā klasifikācijā izšķiroša loma ir hiperspektrālās redzes kamerai, kas darbojas 900nm līdz 1700 nm diapazonā. Ja tiek realizēta slīdoša daudzu spektrālās atbildes rezultātu analīze visā diapazonā no 900 nm līdz 1700 nm, tad katru reizi, kad tiek reģistrētas lokālās histogrammu izmaiņas, tiek radīta pārliecinoša atbilde par konkrētās koordinātēs atrodošu materiālu, un tas savukārt ļauj to pamatoti atdalīt un sašķirot tālākai pārstrādei.

1.2. Projekta “Mašīnbūves kompetences centrs” ietvaros SIA “DINEX LATVIA” 2019. gada 1.jūnijā uzsāka pētniecības projekta Nr. 1.2 “Saliekamā tipa konduktoru izstrāde” īstenošanu. 2021.gada pirmajā ceturksnī izstrādāta locīšanas konduktora 3D modeļa gala versija. Ir veikti locīšanas komponenšu iepirkumi un uzsākts prototipa izgatavošanas process. Ir uzsākti metināšanas konduktora testi un ir iegūti pirmie pozitīvie rezultāti. Turpinās konduktora salikšanas tehnoloģijas testēšanas uz saliekamas pamatnes ar esošiem un alternatīviem instrumentiem.

1.3. SIA “GRANĪTS pētniecības projekta Nr. 1.3. Sabiedrība ar ierobežotu atbildību "GRANĪTS" “Jauna ražošanas tehnoloģiskā procesa izstrāde un testēšana reālā darbības vidē SIA “GRANĪTS” ražotnē” ietvaros Laika posmā līdz 31.03.2021. tika pabeigts darbs pie 1,25 mm biezas “šķībās“ eņģes izgatavošanai nepieciešamās štances prototipa izstrādes, kā arī veikti galējie iekārtas testi, kuru rezultātā prototipā tika veikti sīki uzlabojumi. Tāpat tika pabeigts darbs pie 2.00 mm biezās “plakanās” eņģes izgatavošanai nepieciešamās štances prototipa izstrādes un pilnībā pabeigti testi, kur tika uzrādīti ļoti labi rezultāti. Visbeidzot pārskata periodā tika pabeigts darbs pie iepakošanas iekārtas izstrādes, kā arī veikti prototipa testi.

1.6. 2019.gada novembrī uzsākts SIA “Preco” pētījums “Augstas ražības, slēgta tipa lentas transportieru ar aspirācijas sistēmu prototipu izstrāde SIA “Preco””. 2021.gada pirmajā ceturksnī izstrādāts slēgta tipa transportiera un putekļu attīrītāju dizains, konstruktīvi un fizikāli aprēķini, rasējumu komplekti un daļēji automatizēts tehnoloģiskais process. No 2021.gada janvāra notiek slēgta tipa lentas transportiera ar aspirācijas sistēmu prototipu izgatavošana.

1.7. 2020.gada novembrī uzsākts SIA “Preco” pētījums Nr. 1.7 “Mitruma sensoru mērījumu precizitātes uzlabošana graudu kalšu automatizācijas nodrošināšanā”.

Pētniecības projekta mērķis ir nodrošināt graudu kaltēšanas procesa pilnīgu automatizāciju, izmantojot mitruma sensorus SIA “Preco” ražotajās kaltēs, nodrošinot maksimāli precīzus un gala patērētājam nepieciešamos graudu mitruma rādītājus, minimizējot mitruma sensoru faktisko kļūdu, kas var sastādīt +/-2% un kas atstāj būtisku ietekmi uz graudu kvalitāti, kam par iemeslu ir dažādi mērījumu kvalitāti ietekmējoši kaltēšanas vides faktori.

Periodā līdz 31.03.2021. ir veikts projekta realizācijai nepieciešamās informācijas apkopojums, kā arī daļēji pabeigta testa stenda prototipa projektēšana Tāpat uzsāktas nepieciešamo mitruma sensoru un piegādātāju aptaujas.

1.8. RNA Technology 2020. gada 2. novembrī uzsāka pētniecības projekta Nr. 1.8 “Optimālo parametru noteikšana radioviļņu metodes ierīcei naftas piesārņojuma meklēšanai un kontūrēšanai” īstenošanu. Pētniecības projektā 2021. gada marta beigās noslēdzies rūpnieciskā pētījuma posms.

Šī posma ietvaros veiksmīgi tika realizētas abas galvenās plānotās pētniecības projekta aktivitātes: optimālo parametru noteikšana radioviļņu metodes ierīcei naftas piesārņojuma meklēšanai un kontūrēšanai un matemātiska radioviļņu lauku modelēšana virs lokāliem objektiem ar mērķi iegūt naftas piesārņojuma raksturlielumus un piesārņotās teritorijas formu. Pētniecības projektā tāpat kopš 2021. gada janvāra sākuma veiksmīgi tiek realizēts eksperimentālās izstrādes posms. Šobrīd ir pilnībā pabeigts darbs pie vienas no plānotajām aktivitātēm – radioviļņu metodes ierīces uztveršanas-pārraidīšanas antenu un to savstarpējā novietojuma raksturlielumu un veida noteikšanas.

2.1. AS “KEPP EU” un SIA “Procesu analīzes centrs” īstenotā pētniecības projekta 2.1 “Procesu izpēte un optimizēta elektronu stara sildītāja izstrāde augstas tīrības pakāpes materiālu ražošanai” ietvaros 2021. gada 1. ceturksnī tika pabeigta elektroniskā stara sildītāja, gāzes dinamiskā loga un magnētiskā separatora izpilddokumentācija. Saskaņā ar projekta matemātisko modeli tika noteikta magnētiskā separatora un gāzdinamiskā loga membrānas apvienošanas objektīvā sarežģītība. Lai izpētītu iespēju samazināt prasības magnētiskā separatora darbībai, tika veikti virkne eksperimentu, lai precizētu membrānas izmērus, pie kuriem gāzes attīrīšanas efektivitāte joprojām ir pieņemama. Kritiskās dimensijas ir noteiktas. Dati par sasniegto kristāla tīrības līmeni tiek publicēti (A Kravcovs un G Čikvaidze 2021 IOP Conf. Ser.: Mater. Sci. Eng. 1100 012037 https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1757-899X/ 1100/1 / 012037.)

2.3. SIA “Skonto Concrete Cladding” īstenotā pētniecības projekta 2.3 “Metāla rāmja izstrāde ķieģeļu imitācijas plātņu stiprināšanai” līdz 2021.gada marta beigām  veikta veidņu un šuvju izpēte, izgatavots veidnis atbilstoši izstrādātam rasējumam, izpētīts metāla rāmja risinājums un materiāli, izgatavots metāla rāmja prototips, iesākta ķieģeļu imitācijas plātnes prototipa izstrāde.

3.2. SIA “UAVFACTORY” īstenotā pētniecības projekta “Pingvīna C bezpilota lidaparāta optimizācija produkta attīstībai” ietvaros 2021.gada 1. ceturksnī tika veikti projekta darbi:

  • Turpinās aktīva lidaparāta testēšana un lidojumu datu analīze, parametru regulēšana. Ar jauno lidaparātu kopumā jau veikti vairāk kā 180 lidojumu; kopējais lidojumu ilgums pārsniedz 800 stundas; ilgākais lidojums – 25:21 stundas; tālākais lidojums – 100 km; Min/max ātrums -  37knots/ 72knots; Maksimāla krava – Payload 4 kg.
  • Apjomīgi testa lidojumi atklāj slēptas problēmas – lidojuma ātrumu mērījuma precizitāti ietekmē slikti laika apstākļi. Statisko portu aizsardzībai pret mitruma iekļūšanu tika ieviesta aizsargājošā membrāna, risinājums tika testēts un rezultātu analizēti, konstrukcija validēta.
  • Tupinās darbs pie lidošanas parametru regulējumiem un uzstādījumiem. Tiek apkopoti testu rezultāti un lidojumu telemetrijas dati, un atbilstoši veiktas izmaiņas lidaparāta konstrukcijā.
  • Turpinās darbi pie lidaparāta mezglu uzlabošanas atblīstoši laika grafikam.

3.3. SIA “Rail Systems” pētījuma “Jaunas dzelzceļa platformas konstrukcijas izgatavošanas tehnoloģiskā procesa un prototipa izstrāde puspiekabju un konteineru uzkraušanas/nokraušanas nodrošināšanai un pārvadāšanai” ietvaros 2021.gada pirmajā ceturksnī SIA “RAIL SYSTEMS” izsludinājuši galvenos iepirkumus pētījuma īstenošanas nodrošināšanai.

4.2. 2021.gada martā pabeigts SIA “PERUZA” un SIA “WeAreDots” īstenotais pētniecības projekts “Kompaktu robotmanipulatoru konteineršūnu izstrāde neviendabīgu objektu apstrādei”, pilnībā sasniedzot tā paredzēto mērķi – ir izveidots un notestēts atsevišķi novietojams ražošanas šūnas risinājums, kurā notiek lokālas manipulatoru sistēmas sadarbība ar vadošo datorsistēmu un koriģējošiem operatoriem – cilvēkiem nestandarta situāciju atrisināšanai, pie tam ir optimizēts vadības sistēmu un vienkāršotu manipulatoru komplekss, lai tas būtu komerciāli pievilcīgs risinājums.

4.3. SIA "AB METAL" un SIA "Astra prima" īstenotā projekta “Inovatīva mugurkaula starpskriemeļu diska implanta un tam paredzēto instrumentu, kā arī retraktoru izstrāde retroperitoneālai pieejai mugurkaula ķirurģijā” ietvaros 01.01.2021.-31.03.2021. tika pilnveidota implanta, tam paredzēto instrumentu un retraktoru sistēmas koncepcija, uzražoti un pārbaudīti prototipi.

4.4. 2019.gada oktobrī uzsākts SIA "AB METAL" un SIA “MarTo Logistis” pētījums “Modulāro skeletona kamanu izstrāde”. 01.01.2021.-31.03.2021. tika izstrādāti dažādas konfigurācijas un materiālu kamanu komponenšu prototipi, un izvērtētas piemērotākās alternatīvas, ņemot vērā veiktos testus ledus trasē.

4.5. Uzsākts AS “KEPP EU”, Latvijas Universitātes un AS “ALFA RPAR” pētījums “Tehnoloģiskie pētījumi un silīcija ražošana ar diametru līdz 100 mm izmantošanai vājstrāvas un lieljaudas mikroelektronikas cietvielu ierīcēs”. 2021. gada janvārī – martā tika veikta procesa matemātiskā modeļa uzlabošana, kā arī uz šī modeļa pamata tika analizēta procesa attīstības iespējas. Šī darba rezultāti un tā salīdzinājums ar eksperimentālajiem datiem ir publicēti (Kirils Surovovs, Anatolijs Kravtsovs, Jānis Virbulis. Ar pjedestāla metodi audzētu silīcija kristālu diametra pieauguma skaitliskā modelēšana, Journal of Crystal Growth, 563. sējums, 2021. gada 1. jūnijs, 126095, https: // //www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022024821000713). Sistēma kausējuma sildīšanai ar IR lampām tika samontēta un izturēja termiskos testus. Notiek darbs pie infrasarkanā starojuma fokusēšanas.

4.6. Uzsākts SIA “ROBOEATZ” un SIA “MAK IT” pētījums “Uz indukcijas sildīšanas bāzes veidota suvide iekārta ar telemetrisku parametru nolasīšanu”. 2021. gada 1.ceturksnī veikta informācijas sistēmas izstrāde un sagatavota koncepcija mehāniskās daļas izpildei, lai apvienotu informācijas sistēmas, automatizācijas daļas un mehāniskās daļas konceptus un veiktu prototipa uzbūvi apvienotiem testiem. Darbi iekļāva plūsmu simulācijas, sensoru novietojuma shēmas, datu ievākšanas un apstrādes moduļus.

4.7. 2020. gada 1.decembrī uzsākts starpnozaru pētniecības projekts Nr. 4.7 “Augstvērtīgu zivju produkcijas ražošanas procesa ekonomiskās efektivitātes paaugstināšana ar visaptverošu izejmateriāla, produkcijas un ražošanas procesa kontroles un pārvaldības IT risinājumu”. Īstenotāji SIA “PERUZA” un SIA “WeAreDots”.

Atskaites periodā veikta komerciāli vērtīgo zivju apstrādes procesos izmantojamo ražošanas izejvielu galveno parametru izpēte, lai definētu efektīvākās ekspozīcijas paņēmienus datorredzes, spektrālās analīzes un sensoru pielietošanai.

Izpētīti un definēti efektīvāko diagnostikas paņēmienu kopumi un tam nepieciešamie tehniskie aprīkojumi, kas spētu reģistrēt visus nepieļaujamos defektus visās filejās un dotu skaidru informāciju, lai organizētu ražošanas procesa koriģēšanu gan tālākajā procesā, gan ietekmējot izejmateriālu piegādātājus.

COVID-19 pandēmijas dēļ netika veikti pētījumi ražošanas uzņēmumos ar reālu izejmateriālu, veiktas intensīvas konsultācijas ar risinājumā potenciāli ieinteresētiem uzņēmumiem Latvijā, Lietuvā, Islandē un Fēru salās, veikta izejmateriāla attēlu analīze. Apzināti kvantitatīvie un kvalitatīvie zivju apstrādes procesa kvalitātes rādītāji. Sagatavoti priekšlikumi kvalitātes rādītāju vizualizācijai izstrādājamajā risinājumā. Uzsākta teorētiskā risinājuma projektēšana.

4.8. SIA "Steel PROFI" sadarbībā ar SIA "Latelectrics" 2020. gada 1.decembrī uzsāka starpnozaru pētniecības projekta Nr. 4.8 “Maza un vidēja izmēra pašattīroša dūmgāzu elektrostatiskās attīrīšanas filtra  procesa izpēte un prototipa izveidošana” īstenošanu.

Pētniecības projekta ietvaros šajā periodā izpētīti zināmie tehniskie risinājumi dūmgāzu elektrostatiskajai attīrīšanai, lai definētu jaunā risinājuma priekšrocību zonu, noteikti galvenie perspektīvie risinājumi un uzsākta nepieciešamo komponentu tehnoloģiskā izstrāde. Veikta 3D modeļa izstrāde, komponenšu projektēšana un rasējumu izstrāde.

Veikta parametru noteikšana nepieciešamā elektrostatiskā lauka radīšanai. Modelētas un analizētas dūmgāzu iekšējo plūsmu aerodinamiskās epīras, lai risinājumā nodrošinātu dūmgāzu plūsmu optimālās trajektorijas.


Atgriezties uz sarakstu