SIA „MAŠĪNBŪVES KOMPETENCES CENTRS” pētījumu īstenošana (aprīlis - jūnijs 2022)

SIA „MAŠĪNBŪVES KOMPETENCES CENTRS” ir pabeidzis realizēt projektu „Mašīnbūves Kompetences centra izveide”, id. Nr. 1.2.1.1/18/A/008 saskaņā ar 10.05.2019. noslēgto Līgumu par Eiropas Savienības fonda projekta īstenošanu Nr.1.2.1.1/18/A/008.

2022.gada otrajā ceturksnī pabeigti šādi pētniecības projekti:

1.7

SIA “Preco” pētījumā Nr. 1.7 “Mitruma sensoru mērījumu precizitātes uzlabošana graudu kalšu automatizācijas nodrošināšanā” periodā līdz 30.06.2022. ir pabeigta mitrumu sensoru testu veikšana, izmantojot projekta gaitā izveidoto pētniecība stendu,  apkopoti pētījuma testu rezultāti un veikta to analīze, kā arī izdarīti secinājumi par iespējamo graudu mitruma mērījumu precizitāte uzlabošanu graudu kaltēšanas procesā.

1.9

SIA “Zippy Vision” un SIA “PCC” pētījumā Nr. 1.9 “Kokmateriālu kompleksas skenēšanas sistēmas izstrāde, artefaktu datu kopas veidošana un dziļās mācīšanās svaru masīvu sagatavošana” periodā līdz 30.06.2022. veikti visi plānotie darbi, ieskaitot publikāciju iesniegšanu. Sagatavotas un iesniegtas publicēšanai divas publikācijas, kopā ar RU pētniekiem: "THE ORGANIZATION OF LABELLING FOR WOOD PROCESSING USING LINE SCAN CAMERA", "DEVELOPMENT OF SCANNER QUALITY CONTROL FOR WOOD DEFECT DETECTION USING DEEP CONVOLUTIONAL NEURAL NETWORK SOLUTION". Abas publikācijas pieņemtas publicēšanai "40th EBES Conference = Istanbul July 6-8, 2022, Stanbulā, Turcijā.

3.4

SIA “UAVFACTORY” īstenotā pētniecības projekta “Pingvīna C bezpilota lidaparāta konkurētspējas palielināšana” ietvaros 2022.gada otrajā ceturksnī tika veikti projekta darbi:

  • Rādītāju uzlabošana;
  • Plates principiāla elektroniskās shēmas izstrāde;
  • Plates trasēšana;
  • Plates ražošana;
  • Plates un Sivus Radio mehāniskā integrēšana speciālā korpusā;
  • Korpusa mehāniskā izstrāde;
  • Lidaparāta elektroinstalācijas pielāgošana un papildināšana;
  • Sivus radio modulis pilnībā ieintegrēts mūsu lidaparātā;
  • Radio ieintegrēts arī zemes antenā;
  • Ļoti labi parametri– video kvalitāte laba un stabila līdz 125 km attālumam;
  • Ļoti iespējams (pēc parametriem) ir iespējama komunikācija arī krietni lielākā attālumā.

Visi pētījuma mērķī tika veiksmīgi sasniegti.

3.5

Projekta “Mašīnbūves kompetences centrs” ietvaros SIA “DINEX LATVIA” 2021. gada 1.janvārī uzsākta pētniecības projekta Nr. 3.5 “Izplūdes gāžu noplūžu noturīgā elastīgā elementa ar termisko izolāciju izstrāde komerctransporta izplūdes sistēmām” īstenošana. Pārskata periodā veikti testi izgatavotajiem prototipiem. Projekts noslēgts, sasniedzot tā mērķus pilnībā.

3.6

Projekta “Mašīnbūves kompetences centrs” ietvaros SIA “DINEX LATVIA” 2022. gada 1.janvārī uzsāka pētniecības projekta Nr. 3.6 “Vakuuma tehnoloģijas pielāgošana komerctransporta dzinēja gāzu attīrīšanas sistēmas (ATS) gāzu temperatūras krituma samazināšanai” īstenošanu un pabeidza pētījumu 30.jūnijā, veicot prototipa testus, sasniedzot pētījuma mērķus.

4.7

Pabeigts pētniecības projekts 4.7 “Augstvērtīgu zivju produkcijas ražošanas procesa ekonomiskās efektivitātes paaugstināšana ar visaptverošu izejmateriāla, produkcijas un ražošanas procesa kontroles un pārvaldības IT risinājumu”, kuru veica PERUZA SIA kopā ar WeAreDots SIA.

Pētniecības projekta rūpnieciskā pētījuma gaitā ir iegūtas jaunas zināšanas par augstvērtīgo zivju izejmateriāla kvalitātes vērtēšanas paņēmieniem un to salīdzināmo efektivitāti. Lai projekta rezultātā izstrādātais risinājums būtu ekonomiski dzīvotspējīgs, izmantotas operatora – eksperta vērtējuma iespējas apvienojumā ar redzamā spektra daļas datorredzes sistēmu, kas spēj pietiekamā detalizācijā vērtēt izejmateriālu, iegūstot statistiski būtisku datu apjomu izejmateriāla piegāžu ķēdes vadībai un arī ražošanas procesu un iekārtu vadībai. Prototipa līmenī izgatavots vērtēšanas un apstrādes līnijas risinājums, veikti darbības testi. Risinājumā būtiska nozīme ir zivju fileju apgriešanas risinājumam, kas ļauj secīgi izvērtēt vienas filejas abas puses, kam nepieciešami bija divi datorredzes posteņi un dubulta informācijas apstrādes un savienošanas jauda.

Zivju produkcijas lietderīgā iznākuma palielināšanai un manuālās piestrādes operatoru darba apstākļu uzlabošanai ir izgatavoti divi eksperimentālie zivju manuālās piestrādes LED gaismas galda prototipi ar izgaismojuma kontroli, kam partneris  WeAreDots izveidoja vadības risinājumu. Pielietojot attēlu apstrādes algoritmus virsmas laukuma identificēšanai, izstrādāts risinājums fileju kontūru noteikšanai ar datorredzi un tā ģenerēto vadības signālu nodošanai LED darba virsmai, kas nodrošina vienmērīgu objekta izgaismošanu.

4.9

2021. gada 1. oktobrī uzsāka pētniecības projekta Nr. 4.9 “Radioviļņu ierīces naftas piesārņojuma meklēšanai un kontūrēšanai prototipa maketa izgatavošana un pārbaude” īstenošanu, kas tika pabeigts 2022.gada 30.jūnijā.

Pētījumā tika izvirzīti šādi sasniedzamie gala rezultāti:

  • radioviļņu ierīces prototipa makets naftas piesārņojuma identificēšanai un kontūrēšanai ir izstrādāts;
  • maketa darbības pārbaudes darbi ir veikti;
  • konstruktordokumentācija ir izstrādāta.

Pētījumā izvirzītie gala mērķi ir sasniegti – radioviļņu ierīces makets, kas sastāv no uztveršanas un pārraidīšanas puskomplektiem, telpiskās orientēšanās, digitālās apstrādes, uzglabāšanas, datu pārraides uz personālo datoru, ierīces iestatījumu un veikto mērījumu sākotnējās apstrādes rezultātu attēlošanas ekrānā bloka un radioviļņu iekārtas elektrobarošanas avotiem ir izstrādāts un pārbaudīts. Ir izgatavots un praktiskajos darbos veiksmīgi pielietots regulēšanas un laboratorijas pārbaudes darbu stends.

4.10

SIA “PERUZA” sadarbībā ar SIA “WeAreDots” 2022. gada 1.janvārī uzsāka un 30.jūnijā pabeidza starpnozaru pētniecības projekta Nr.4.10  “Tehnoloģija sabērtu sīkpaku atpazīšanai ar datorredzi un robotizētai šķirošanai” īstenošanu.

Haotiski sabērtu, nevienādu, reizēm attāli līdzīgu objektu, piemēram sīkpaku, automatizēta satveršana no paku kaudzes ir līdz šim praktiski neatrisināts uzdevums daudzās industrijās, pa ko liecina fakts, ka visā pasaulē šo uzdevumu joprojām veic cilvēki.

Projekta izstrādes gaitā tika izveidota virtuālā paku šķirošanas konveijera platforma ar mākslīgā intelekta programmatūru, ar kuras palīdzību tika ģenerēta sintētisko datu kopa –  paciņas dažādos izmēros, novietojumos un ar dažādiem pārklājumiem. Apmācot mākslīgo inteliģenci, virtuālie dati tika izmantoti papildus reālajiem datiem. Rezultātā izveidotā datorredzes sistēma spēj novērtēt sabērto paku kontūras, to telpisko novērtējumu un optimālo noņemšanas secību, kā arī atpazīt vai paciņu svītrkods ir novietots uz leju.

Eksperimentu rezultātā projekta ietvaros ir izveidota tehnoloģija, kas paciņas fiziski izklāj vienā slānī, tad sarindo un novieto uz galvenā šķirošanas konveijera. Izveidots robotmanipulatora satvērējs, kas pagriež paciņu atbilstoši šķirošana konveijera iekārtām redzamam svītrkodam.

4.11

2021.gada oktobrī SIA “ROBOEATZ” un SIA “MAK IT” uzsāka un 2022.gada 30.jūnijā pabeidza pētniecības projektu “Automatizēta fritēzes moduļa izstrāde”.

Pārskata periodā tika noslēgti pētniecības projektā paredzētie darbi. Mehāniskajā sadaļā tika izveidots iekārtas prototips, savukārt informācijas sistēmas sadaļā tika paveikta algoritmu izveide, kas atļauj ieintegrēt “mātes iekārtā” komandas, lai veiktu prototipa vadību pēc nepieciešamajām receptēm. Neskatoties uz izaicinājumiem komponenšu piegāžu laikos, tika rasti risinājumi, kas atļāva veikt nepieciešamās darbības pētniecības projektā izvirzīto hipotēžu apstiprināšanai un pabeigt pētniecības projektu ar pozitīvu rezultātu, kas sekmēs komerciāla produkta izveidi.


Atgriezties uz sarakstu