Mechanical engineering company is looking for a Purchasing and Marketing Manager

Mechanical engineering company (design, production, dynamic equipment service) is looking for a Purchasing and Marketing Manager.

Main job responsibilities:

  • Search for new clients in the international market, development of relations with new clients;
  • Communication with potential customers;
  • Bringing the transaction to the signing of the contract;
  • Implementation of marketing activities
  • Sales management and coordination
  • Tracking and analysis of sales, forecasting of sales activity
  • Purchase of materials and components for production needs

Requirements for candidates:

  • higher technical education
  • at least 3 years of experience in the supply or sales of dynamic equipment
  • fluency in Latvian, English and Russian
  • knowledge of the market of dynamic equipment in the energy, chemical and oil refining industries, it is desirable to have our own client base
  • Excellent communication and persuasion skills
  • Good self-organization and time management skills
  • Ability to work in a team and personally
  • Ability to make own decisions

The company offers:

  • Social guarantees (including health insurance)
  • Competitive salary, bonuses and allowances
  • Ability to work remotely

Машиностроительная компания (проектирование. производство. сервис динамического оборудования) ищет менеджера по снабжению и маркетингу.

Основные должностные обязанности:

  •  Поиск новых клиентов на международном рынке, развитие отношений с новыми клиентами;
  • Общение с потенциальными заказчиками;
  • Доведение сделки до подписания контракта;
  • Осуществление маркетинговых мероприятий
  • Управление продажами и координация
  • Отслеживание и анализ продаж, прогнозирование активности продаж
  • Закупка материалов и комплектующих для производственных нужд

Требования к кандидатам:

  • высшее техническое образование
  • опыт работы в сфере снабжения или продаж динамического оборудования не менее 3 лет
  • свободное владение латышским, английским и русским языком
  • знание рынка динамического оборудования в энергетике, химической и нефтеперерабатывающей промышленности, желательно наличие собственной клиентской базы
  • Отличные коммуникативные навыки, умение убеждать
  • Хорошие навыки самоорганизации и тайм-менеджмента
  • Умение работать в команде и лично
  • Способность принимать собственные решения

Компания предлагает:

  • Социальные гарантии (включая медицинское страхование)
  • Конкурентоспособная заработная плата, бонусы и надбавки
  • Возможна работа дистанционно

Pieteikšanās/jautājumi pie TRIZ TRADE kontaktpersonas:

Andris Ruģēns
e-pasts jaunbeerzs@gmail.com
telefons +37129559904

TRIZ TRADE

Atgriezties uz sarakstu